פתיחה + אלוהים מרחם
אבי
אל נא תלך
יום לפני הדין
כשאלוהים אמר בפעם הראשונה
ציור
רוצה שנית
מאחורי הגדר הלבנה
קוינטה
ואותך
בן גוריון

האלבום, אשר הוקלט על-ידי רשות השידור בהופעה במועדון 'צוותא', נחשב לאבן דרך במוסיקה הישראלית. למרות האיכות הירודה של ההקלטה, והעובדה שהשירים המופיעים באלבום הינם רק חלק קטן מהמופע עצמו, מאחורי הצלילים הוא אחד מאלבומיו המוצלחים ביותר של גרוניך, ואחד מאלבומי ההופעה הטובים שהוקלטו בישראל.

האלבום משקף תופעה חד-פעמית – שילוב בין שני יוצרים מוכשרים בתחילת דרכם, אשר מצליחים ליצור ביחד יצירה משכנעת ומרתקת. גרוניך וכספי הלחינו שירים רבים ביחד, בשונה מלנון ומקארתני, אשר השירים שכתבו יחד היו למעשה, בדרך כלל, שירים לכל אחד מהם כתב בנפרד. האלבום 'ארבעה עשרה אוקטבות' של יוני רכטר ואבנר קנר, שיצא שנים מעטות לאחר מכן, ואשר מכיל לכאורה שירים שהולחנו יחדיו, אף הוא למעשה תוצר של לחנים פרי עטם של קנר או רכטר לחוד. אולי נכון יותר להשוות את ההלחנה המשותפת של כספי וגרוניך לאופן בו עבדו מלחינים משיעור קומה דומה בלהקות הרוק המתקדם. בלהקות כגון ג'נסיס, יס, ג'נטל ג'יאנט ואחרות ניתן למצוא הלחנה משותפת ברבות מהיצירות. בראיונות שנערכו עמו תיאר גרוניך את דרך העבודה של השניים יחדיו – אלתור משותף, שהבשיל לעתים לשיר מובנה. גרוניך ציין את יכולתו הנדירה של כספי לזכור אלתורים ארוכים בלא שימוש בטייפ, המקליט את האלתור.

השיר הפותח, 'אלוהים מרחם', למילותיו של המשורר יהודה עמיחי, המנוגן כהמשך לקטע הפתיחה האינסטרומנטלי, מדגים את יכולתם של כספי וגרוניך, שהיו אז בתחילת שנות העשרים לחייהם, להלחין טקסטים מורכבים באופן בוגר ורציני. האלבום כולו איננו מושלם, אולם למרות החולשה (היחסית…) של השירים 'יום לפני הדין' ו'רוצה שנית', אין ספק כי המדובר באחד האלבומים המשובחים ביותר שהופקו אי פעם בישראל. למרות הכל, לא כל השירים באלבום נכתבו יחדיו, שכן ההופעה שילבה שירים ויצירות שהשנים הלחינו בנפרד, לפי המפגש ביניהם. כך, כספי מנגן את שירו 'כשאלוהים אמר בפעם הראשונה', ואילו גרוניך תרם את השיר 'אל נא תלך' וכן את הקטע האינסטרומנטלי 'קוינטה', אותו הלחין בגיל 15, והנקרא על שם כלבתו דאז.

שירים כגון 'מאחורי הגדר הלבנה' מהווים שיא של פשטות ומורכבות גם יחד – למרות שהביצוע איננו וירטואוזי במיוחד, הלחן מורכב במיוחד ומשלב השפעות קלאסיות (הסיום מהווה הומאז' לסגנונו של באך) וג'אזיות גם יחד. בשירים אחרים ניכרת היטב שליטתם המופלאה של גרוניך וכספי בפסנתר ובגיטרה בהתאמה. אין צורך אלא לשמוע את דקת הפתיחה לאלבום על מנת להיווכח בכך שגם יצירה בת אקורדים ספורים הופכת למלאכת מחשבת בידיהם האמונות של השניים

בשנת 2002 יצא האלבום במהדורה מחודשת ובאיכות סאונד משופרת מאוד, שהכילה מספר קטעים נוספים:

ציור (הוקלט על-ידי גלי צה"ל, 1972)
אלתור ללא מילים (גלי צה"ל, 1972)
Rocky Raccoon (גלי צה"ל, 1972)
ואותך (פסטיבל הזמר 1972)
ציור (גרסת התקליטון)
בן-גוריון (גרסת התקליטון)
סוסי הפרשים (סקיצה ביתית מתוך 'קלעים')

החוברת שצורפה להוצאה המחודשת של האלבום מכילה מאמר קצר של יואב קוטנר המתייחס לתרומה של הצמד למוסיקה הישראלית. בין הקטעים שלא נכללו באלבום זה היו 'בעל יקר ואשה מתוקה' וכן 'מה יהיה איתי' (בדומה לשיר 'ואותך' הלחן לשיר נכתב על-ידי כספי, והמילים על-ידי גרוניך) שנכתבו על ידי הצמד בשנת 1971, ויצאו אך ורק בתקליטון. בנוסף, השיר 'עין גדי' של יהודה עמיחי, שהלחנתו על-ידי השניים תועדה בתכנית טלויזיה, לא נכלל כאן. השיר 'סוסי פרשים' (מילים: אמיר גלבוע) הוא פנינה שעל נקלה ניתן להחמיץ, מפאת אורכו, והאיכות הירודה של ההקלטה. בין היתר שופכים הקטעים הנוספים אור על הקשר המרתק בין גרוניך לכספי כמוסיקאים הקשובים זה לאלתורו של זה, ומגלים, בין היתר, את הצד ההומוריסטי של יצירתם המשותפת, שלא מצא ביטוי באלבום המקורי.

מלחמת יום הכיפורים שעמדה בפתח סיימה את הפרק הראשון של פעילותם המשותפת של גרוניך וכספי. הם עתידים לחדש את שיתוף הפעולה ביניהם רק כעשור לאחר מכן, עם שובו של גרוניך מארה"ב.

עופר שנער, כל הזכויות שמורות (c)