הצטרפו לעמוד הפייסבוק

שיר הנסיעה
גורו
הנסיך הקטן
קטע שמי
שיר בין ערביים
Spring
שניים סינים
קווינטה
ההד
204
Sweet Song
ביסלט

בעקבות הזמנה של הטלויזיה הישראלית, הופיעו לוי, יידוב וגרוניך כהרכב אשר ליווה את הזמרת הצעירה נורית גלרון ששרה משירי לאה גולדברג. גרוניך, אשר עיבד לתוכנית זו מספר לחנים פרי עטה של המלחינה יעל גרמן, הזמין את לוי, שכבר היה באותה עת מלחין ונגן מוכר בגין עבודתו עם אריק אינשטיין (בין היתר 'שיר אחרי המלחמה' ו'דון קישוט'), וכן את שלמה יידוב, שעבד כשנה קודם לכן עם גרוניך, במסגרת צוות הווי סיני. התוכנית, שהופקה בשנת 1974, היוותה למעשה את תחילת שיתוף הפעולה בין לוי, ידוב וגרוניך. השלושה החליטו להמשיך ולעבוד יחדיו, ולאחר זמן קצר גיבשו תוכנית שהכילה שירים שרובם הולחנו בטרם המפגש ביניהם. 'קצת אחרת' החלו להופיע ביחד ברחבי הארץ, כאשר לעיתים מתלווים אליהם אבנר קנר ויוני רכטר שביצעו את שירי אלבומם 'ארבע עשרה אוקטבות'. הופעה משותפת מעין זו, שחלק ניכר ממנה הוקדש לאילתורים של ההרכבים השונים, ואף של כל חמשת היוצרים יחדיו, הוקלטה על-ידי גל"צ, אך מעולם לא יצאה לאור.

עדות לנסיעות הרבות יחדיו ניתן למצוא במילותיו של השיר הפותח את האלבום 'שיר הנסיעה'. למרות ההופעות הרבות, ותשומת הלב הניכרת לה זכתה השלישייה בתקשורת, 'קצת אחרת' לא הצליחה מעולם מסחרית. אכן, גרוניך יידוב ולוי לא הסתפקו בשם 'קצת אחרת' אלא הביעו את ספקותיהם ביחס ליכולתם לזכות בהצלחה מסחרית בשם האנגלי שנתנו לשלישייה – 'nonames'- קרי, בלא 'שמות'. בהופעות האיחוד של השלישיה בתחילת שנות התשעים, נזכרו לוי, יידוב וגרוניך כיצד 'כוורת' היתה ההצלחה המסחרית באותה התקופה, בעוד מעטים התעניינו ביצירתם של השלושה.

האלבום נחשב כיום לאחד מאלבומי הרוק המתקדם היחידים שהופקו בישראל, אולם בדיעבד הוא קרוב יותר ברוחו לאלבומיו של אריק אינשטיין מאותה תקופה מאשר ליצירות הארוכות שאפיינו את הרוק המתקדם של תחילת שנות השבעים. בין הנגנים שהוזמנו להקליט עם השלישייה ניתן להבחין בשמו של אילן גרוניך, שניגן בכינור ב'קטע שמי' וב'קווינטה', וכן בנגן הקונטרבס אלי מגן, שניגן בגיטרה בס באחד השירים. שניהם ישתפו פעולה בעתיד עם גרוניך.

אלבום זה הוא ללא ספק מהטובים בהם השתתף גרוניך. זאת, למרות האיכות הירודה של ההקלטות, והבוסריות שאיפיינה את מקצת העיבודים. על אף שתרומתו של גרוניך לאלבום היתה ניכרת, בין היתר בהלחנת השירים 'גורו' 'Spring' והחידוש לקטע האינסטרומנטלי 'קווינטה', לא הפכו שיריו של גרוניך ללהיטים, בשונה מ'הנסיך הקטן' ו'שיר בין ערביים' וגם 'קטע שמי' (הנקרא כך על שם כינויו של מחברו, שמי לוי). עם זאת, לחניו של גרוניך ראויים ללא ספק להערכה, שכן הם מהיצירות המשובחות באלבום.

על אף הרצינות והתכנון המדוייק שחייבה הקלטתם של שירים רבים באלבום, בין היתר לאור ריבוי המשתתפים בהקלטות, ניכר כי חברי השלישיה מעוניינים לתת ביטוי גם לרוח היתולית, שאפיינה גם את מסע ההופעות. הקטע 'שניים סינים' מבטא רצון זה באופן מובהק. ההשוואה לאלבומיה של להקת כוורת מעידים כי היה זה צו השעה – מדינת ישראל התאוששה מהקשה במלחמותיה, והציבור, כמו גם האמנים עצמם, היה מעוניין בבידור 'קל' כתרפיה לשבר שניכר בחברה הישראלית שלאחר המלחמה. סביר להניח כי היה זה בעוכרי השלישיה, שניכר כי על אף יכולתם לכתוב יצירות 'קלות' יותר, דווקא הרצון לביטוי מוסיקלי כבד משקל הוא שעמד לנגד עיניהם.

בהופעות הרבות שליוו את האלבום הרבו השלושה לאלתר, ושירים כ'שניים סינים' או '204' משקפים זאת היטב. במהלך נגינת מחרוזת המחווה לביטלס ('ביסלט') בהופעות האיחוד, הוכיחו גרוניך, יידוב ולוי כי לא רק הם הושפעו מארבעת המופלאים – באמצע השיר 'You never give me your money' התווספה פתאום מחווה לשלום חנוך: ביצוע לפזמון לשיר 'למה לי לקחת ללב'. המחווה אכן במקומה, שכן חנוך השפיע ללא ספק גם על כתיבתם של חברי 'קצת אחרת', אבל גם הקריצה מובנת – חנוך עצמו 'שאל' מהלכים הרמוניים ממקארטני ולנון.

לאור חוסר הצלחתה של 'קצת אחרת' ועקב נסיבות אחרות, החליט גרוניך בשנת 1975 לפרק את ההרכב ולצאת לחו"ל. שיבתו לישראל, לקראת 1980, נבעה אף היא מהקשר בין גרוניך ללוי וליידוב, אשר הזמינו אותו להופיע עמם כאורח במספר הופעות של ההרכב 'צליל מכוון'.

דרכם המוסיקלית והאישית של שם טוב לוי ושלמה גרוניך עתידה להצטלב עוד פעמים רבות. בין היתר שניהם ינשאו לאחיות צפנת ונירית ירון, יוציאו יחדיו את 'אלבום משפחתי', וכן יופיעו יחדיו במסגרת ההרכב 'קולות שלובים' באמצע שנות השמונים.

'קצת אחרת' התאחדו בשנת 1991 לסיבוב הופעות ברחבי ישראל. ההופעות הוכיחו כי השירים והיצירות שהופיעו באלבום הפכו ברבות השנים לקלאסיקה ישראלית. איזכורו המוסיקלי של השיר הישראלי ה'קלאסי' 'שיבולת בשדה', ששולב באחד מהקטעים האינסטרומנטליים הרבים שנוגנו בהופעות, העיד כי חלק ניכר מהיצירה של 'קצת אחרת' נהנה ממעמד דומה. בעקבות הופעות האיחוד המוצלחות בהן בוצעו שירים של השלישיה, של 'צליל מכוון' וכן שירים של כל אחד מהשלושה בנפרד, הקליטה השלישיה אלבום בהופעה חיה, אך לצערנו האלבום נגנז.

עופר שנער, כל הזכויות שמורות (c)