שיר אהבה טרי
תלמיד בית ספר תיכון באירופה   
אל נא תלך
אל מלא רחמים
רוזה מרציפן
רעמסס
מאמא
אני מנסה
שיר אהבה ישן
איש ההמצאות
דיסקין

האלבום הוקלט בהופעה חיה בצוותא, תל-אביב. לכמחצית מהשירים נוספו לאחר מכן, באמצעות הקלטות אולפן, ליווי בכלי נשיפה. על אף שאיכות ההקלטה איננה מושלמת, והפסנתר שלא היה מכוון כראוי, וחשוב מכך, למרות קוצרו של האלבום: כשלושים ותשע דקות בלבד, האלבום מתעד אבן דרך חשובה ביותר בהתפתחותו המוסיקלית של גרוניך. הביצועים המוצלחים לכל השירים אינם מקריים – גרוניך יידע את הקהל שההופעות מוקלטות ואף ביצע במקרים אחדים (ב'רעמסס' לדוגמה) מספר טייקים, על מנת להגיע לתוצאה משביעת רצון.

כאמור, התקליט מעיד על ריבוי הפנים ביצירתו של גרוניך – שירים מינוריים ושקטים כ'שיר אהבה טרי', שוכנים לצד שירים מוחצנים וסרקסטיים כגון 'תלמיד בית ספר תיכון באירופה'. שיר זה, שנכתב במקור לתסכית הרדיו 'אמריקה' בתחילת שנות השבעים, מצטרף לשירי קאברטיים נוספים כ'רעמסס' ו'מאמא', שנכתבו בתקופת שהותו של גרוניך בארה"ב עבור אופרת הרוק 'אמריקה'. הגיוון הרב מעיד כי גרוניך עדיין איננו בטוח איזה מהסגנונות הרבים מתאים להופעותיו. ניתן להניח שגרוניך לא היה מעוניין שהשירים המצויינים שכתב בתקופה בה שהה בחו"ל לא יזכו לתיעוד, ומכאן שהדרך הנוחה היתה להקליטם מייד עם חזרתו לארץ. יואב קוטנר, שסיקר את הופעתו של גרוניך עבור 'מעריב' כינה את גרוניך "סופרסטאר" וקבע כי "הקהל אינו יכול להשאר אדיש מול הקסם הרב שהוא מקרין".

האלבום היה פרי יוזמה של המפיק דאז נעם סמל, שהבחין בהתלהבות בה התקבלה הופעה חד-פעמית של גרוניך ב'צוותא' באחת מגיחותיו לישראל בשנת 1979 כאורח של להקת 'צלילי מכוון'. מכאן היתה הדרך קצרה לארגון מסע הופעות קצר ולהחלטה להקליט אלבום המנציח את ההופעות. גרוניך המשיך לשהות בארה"ב ולכן לא היה בארץ כאשר התקבלה ההחלטה כי גם עטיפתו של אלבום זה (כאלבומו הראשון) תהיה שחורה. גרוניך דווקא סבר כי העטיפה לא מתאימה לאלבום, שייצג עבורו את תחילתה של תקופה טובה. בדיעבד דומה שהצדק היה עם גרוניך גם הפעם, והשיבה לישראל היתה בדיעבד אכן החלטה נכונה.

החלוקה באלבום בין שירים בביצוע גרוניך לבד ושירים המבוצעים על ידי הלהקה מעיד על האופן בו היו מובנות ההופעות. בין השירים הראויים לציון באלבום בולט הלחן ל'אל מלא רחמים', שהינו לחן נוסף של גרוניך למילותיו של עמיחי, לאחר שהלחין את 'אבי' ו'אלוהים מרחם על ילדי הגן' ביחד עם מתי כספי. שיר זה הוקדש לירון, אחיו של גרוניך, שנפל במלחמת יום הכיפורים. במהלך השנים הלחין גרוניך מספר שירים נוספים של עמיחי, אולם אלה לא זכו להופיע באחד מאלבומיו.

באלבום הקצר לא מופיעים קטעים שהיו משיאי סיבוב ההופעות הקצר, כגון 'יוטופיה אבניו', שיר שנכתב במקור ל'אמריקה'. קטעים אלה אלה שילבו בין יכולתו הידועה של גרוניך לבין הנגנים המעולים שליוו אותו בסיבוב ההופעות הקצר – יצחק קלפטר, מיקי שביב, מאיר ישראל ואילן גרוניך. האלתור היחיד שמצא את דרכו לאלבום, אף כי הוא אלתור בפסנתר בלבד, הוא הפתיחה ל'רוזה מרציפן'. זהו גם הקטע המרשים ביותר באלבום.

האלבום אף מספק דואט נדיר בין האחים לבית גרוניך בשיר "איש ההמצאות". היכולת הווירטואוזית של שני האחים, והצליל החם והבוטח של אילן גרוניך גורמים לשיר זה לזרוח. נגינתו של אילן גרוניך באה לידי ביטוי גם בקטע האינסטרומנטלי 'דיסקין' אשר נכתב במקור לסרט 'טרנזיט'. גרוניך נהג להציג את הקטע בהופעות כיצירה שכתב מנדלסון בצעירותו…

בין השירים הרבים שנחשפו באלבום זה לראשונה, 'שיר אהבה טרי'. זהו ללא ספק מהיצירות השלמות והבוגרות שכתב גרוניך עד לאותה עת. גרוניך הלחין את השיר בשנת 1978, לקראת אחת הפגישות הראשונות בינו לבין אשתו דאז, נירית ירון.

גרוניך מודה על גבי עטיפת האלבום לקלונוען ינקול גולדווסר, שהיה אחראי במידה רבה לשובו לישראל, כמי שהפיק את הסרט 'טרנזיט' וכן למתי כספי.

עופר שנער, כל הזכויות שמורות (c)