הצטרפו לעמוד הפייסבוק

סבא דיגה
ערב טוב
שירים פשוטים
סבתא רחל (שיר טורקי)
ריקוד ההוביטים
יש לי סימפטיה
טרנזישן (מוקדש לאמיל גרינצוויג)
אבא אוטו
תנו אהבה
קושקושון   
בלילות הסתיו
הלב נפתח – מעבר
לילה טוב

השילוב בין לוי לבין גרוניך החל כידוע בימיה של 'קצת אחרת'. שובו של גרוניך לישראל בשנת 1979 נבע בין היתר מהאופן בוא הוא התקבל על ידי הקהל כאשר התארח בהופעותיו של ההרכב 'צליל מכוון' בו היה ללוי חלק מרכזי. בשנת 1981 הקליט גרוניך את הפסקול לסרט 'אלף נשיקות קטנות', ואירח בו את לוי בגרסה הראשונה לשירו 'נואבה'. לאחר מכן התארח גרוניך בסיבוב ההופעות שליווה את אלבומו של לוי 'התעוררות' בשנת 1982.

'אלבום משפחתי' מהווה ביטוי הולם לשיאו של שיתוף הפעולה ארוך השנים בין גרוניך לשם-טוב לוי, שעתיד היה להמשיך גם בעשורים הבאים. 'אלבום משפחתי', בשונה מ'קצת אחרת', הוקלט כאשר לוי וגרוניך נהנו מהכרה והצלחה מסחרית ואמנותית כאחת: לוי, כאמור, סיים זה עתה את הקלטות 'התעוררות', מהאלבומים היפים שהוקלטו בישראל אי פעם, שהתקבל היטב על-ידי הביקורת והקהל. גרוניך אף הוא היה כבר דמות ידועה בקרב הציבור הרחב בזכות 'סימפטיה' ובזכות אלבומו האחרון, 'צמר גפן מתוק', אשר נהנה מהצלחה אמנותית לכל הדעות. מכאן, 'אלבום משפחתי' מתעד נכונות מצד שניהם ללמוד ולהתפתח משיתוף פעולה מוסיקלי. עם זאת, על אף שיתוף הפעולה ההדוק הצמד לא פנה להלחנה יחדיו, זולת בשירים 'ערב טוב' ו'לילה טוב', שאינם בעלי משקל רב.

האלבום נפתח ומסתיים כהופעת רוק חיה – מחיאות כפיים וכרוז המכריז על תחילתו וסיומו של האלבום. אולם, כרגיל אצל גרוניך, המדובר בבדיחה, שכן קשה להעלות על הדעת איזו להקת רוק תפתח את הופעתה בקטע במקצב 7/8… סיבוב ההופעות הקצר שליווה את יצירת האלבום הסתיים, בעקבות צירוף מקרים מפתיע, בהופעה פתוחה לקהל בפארק הירקון בה צפו עשרות אלפים.

המשפחתיות עליה מעיד שמו של האלבום איננה מקרית – גרוניך ולוי אחד היו קרובי משפחה באותה עת, היות ונשותיהן דאז, נירית וצפנת ירון, הינן אחיות. בנוסף, החליטו גרוניך ולוי לשלב בהקלטות האולפן גם הקלטות שבוצעו בבית משפחותיהן ברחובות (לוי) ובחדרה (גרוניך). כך אנו עדים לשחזורו של שיתוף הפעולה הראשון של גרוניך כמוסיקאי, עם אביו.

השירים הולחנו כאמור בעיקר על-ידי כל אחד מהיוצרים בנפרד. עם זאת, התוצאה חרגה מהמקובל במקרים כאלה, שכן כל אחד מהיוצרים תרם משמעותית לעיבוד, לנגינה ולהפקה של שיריו של האחר. כך, לדוגמה, 'סימפטיה' הפך למורכב אף יותר מכרגיל, שכן לוי מלווה את המלודיה המוכרת בקול נוסף בחליל. לוי אף תורם רבות לקטע האינסטרומנטלי 'טרנזישן', המבוסס על המוטיב המרכזי מתוך המוסיקה לסרט הראשון לו הלחין גרוניך – 'טרנזיט'. הקטע מוקדש לזכרו של אמיל גרינצוויג ז"ל, שנרצח במהלך הפגנה של 'שלום עכשיו' בירושלים. גרוניך גומל ללוי ב'ריקוד ההוביטים' ו'הלב נפתח'. בשני הקטעים מנגן גרוניך במגוון כלי נגינה ותורם משמעותית לתוצאה הסופית המוצלחת.

קטע נוסף שנכתב במקור לסרט 'טרנזיט' ומצא את מקומו ב'אלבום משפחתי' הוא 'קושקושון', אם כי רק תחילת השיר נכתבה במקור לסרט, וחלקו השני, המושר, נכתב במיוחד עבור 'אלבום משפחתי'. עיון בתמונה המופיעה בצדו האחורי של האלבום (בגרסתו המקורית) מגלה כי גרוניך ולוי ניגנו מיצירותיו של באך במהלך ההקלטות.

ניתן להבחין בהשפעתו של לוי על גרוניך גם בקטע נוסף, אשר נכתב בסמוך לסיום פרק זה של פעילותם המוסיקלית המשותפת – השיר 'קואינהנה', שחלקו במקצב 7/8, שהינו מקצב בלקני טיפוסי, שאין ספק שהיה משתלב היטב ב'אלבום משפחתי'.

השיר הבולט באלבום, לכל הפחות כאשר מדובר בשיריו של גרוניך, הוא 'שירים פשוטים', שנהנה עד היום מפופולריות רבה. בדומה לשיריו של שלום חנוך 'דג'ה וו' ו'ככה וככה', גם 'שירים פשוטים' לא הובן כהלכה על-ידי רבים משומעיו, אשר דומה כי לא הבחינו באירוניה המרירה של גרוניך. באחת ההופעות המוזרות ביותר שנראו בטלויזיה הישראלית עד לאותה תקופה, ביצע גרוניך את השיר בתוכניתו של מני פאר 'שעה טובה', וזאת למרות הרהוריו הנוגים ביחס לתוכנית זו ממש ("כולם רואים שעה טובה… אך השעה היא די רעה"). במהלך השיר משתמש גרוניך באינטרמצו קצר על מנת לתאר את הווי המסיבות הישראלי. ניתן למצוא במעבר מוסיקלי זה דמיון מה לאילתורי הפסנתר בשיר 'מאמא' שהופיע באלבום 'קונצרט' שלוש שנים קודם לכן.

בגרסת התקליטון (השיר הופיע ביחד עם 'ריקוד ההוביטים' הנפלא של לוי) נוספה לשיר הקדמה, בה נשמע גרוניך מתכונן להקליט את ערוץ השירה, שנהוג להוסיפו רק לאחר שערוצי הליווי הוקלטו. גרוניך מבקש מהטכנאי את ה'קליק', הערוץ שמאפשר לו לשמוע את הקצב של השיר תוך כדי השירה, מעין מטרונום משוכלל. השיר מתחיל רק לאחר שאנחנו שומעים את הקליק ביחד עם גרוניך, שמעיר שזה "קליק איום". לאחר מכן הוא שר לעצמו "שירים פשוטים", ורק אז מתחיל השיר. בסוף השיר ניתן לשמוע את גרוניך אומר לטכנאי בשמחה: "זה טייק!".

עופר שנער, כל הזכויות שמורות (c)