פתיחה מוסיקלית הקשב הווי ובידור 60 שניות על הקשר בין מלחמת יש ברירה לחרא UN SONG מלים שאסור להגיד לחייל ראש קטן עגל הזהב אוי ארצי הצהרת חייל על שובו ארצה שיר אהבה לחוזרת מה מלאך כמוך שירו של אלהים אתם עוברים כל גבול גנרל, הטנק שלך 60 שניות על הקשר בין חילים לפוליטיקאים (הנופלים כדרכם) כשזה יגמר

לרגל השקיעה בבוץ הלבנוני, בניצוחו של ראש הממשלה דהיום ושר הבטחון דאז, החליט יהונתן גפן לצאת במופע מחאה, שנקרא 'הווי ובידור', כשמם של צוותי הבידור של חיל החינוך בצה"ל. הבחירה בגרוניך למלחין ושותף להופעה היתה ברורה מאליה – בנוסף לשירים כגון 'ישראל' ו'שירים פשוטים', שסגנונם מזכיר מעט את סגנונו הסאטירי של גפן.

גפן וגרוניך החלו לשתף פעולה זמן קצר קודם לכן בהלחנת שירי ילדים שכתב גפן באותה תקופה. התוכנית לאלבום ילדים נגנזה, ובמקומה יצאו השנים לסיבוב הופעות עם 'הווי ובידור'. האלבום משלב בין ההומור של גפן להלחנה הקבארטית של גרוניך. התוצאה ראויה ונשמעת רלבנטית במיוחד בימים אלה: "לימדו אותך שוב למות בעד ארצנו/ האם התכוונו לארץ הזאת" (מתוך 'מה מלאך כמוך'). שירים נוספים שהולחנו ככל הנראה להופעה המשותפת, אך לא זכו להכלל באלבום, הם 'מילואמניק שב מן הגולה', ו'שיר הגורו'.

האלבום הוקלט בהופעה חיה על-ידי קול ישראל. בהקלטות השתתפו בין היתר, כרגיל אצל גרוניך, פטר ורטהיימר, אברהם פלדר ואיתמר ארגוב בכלי נשיפה. פרט ראוי לציון הוא השתתפותה של מקהלת הילדים 'צדיקוב' בהקלטות. מדובר, ככל הנראה, בשיתוף הפעולה הראשון של גרוניך עם מקהלת ילדים.

עופר שנער, כל הזכויות שמורות (c)