אל נא תלך
מאחורי הגדר הלבנה
כשאלוהים אמר בפעם הראשונה
מקום לדאגה
אפשר לחיות בתל אביב
ציור
שיר אהבה טרי
יש לי סימפטיה
מות אבי
ק.ג.ב.
בן גוריון

בעקבות שיתוף הפעולה המחודש בראשית שנות השמונים שהניב את אלבומו של 'צמר גפן מתוק' (שהופק על-ידי כספי), החליטו גרוניך וכספי להעלות מחדש את המופע 'מאחורי הצלילים'. המופע, שזכה הפעם להצלחה ניכרת, הוקלט כקודמו בהופעה חיה. בצד השירים שהופיעו באלבום המקורי, הכיל האלבום, שיצא למעלה משנה לאחר ההופעות, שירים חדשים יחסית, כגון 'שיר אהבה טרי' או שיר שנכתב על-ידי גרוניך זמן קצר לפני המופע – 'אפשר לחיות בתל-אביב'. שיר ציני זה סימן את השינוי שחל אצל המשורר מאיר ויזלטיר בכל הנוגע ללחניו של גרוניך – הפעם נכתב שיר זה במיוחד לגרוניך… יצויין כי גרוניך הלחין שיר נוסף של ויזלטיר העוסק בתל-אביב: 'רחובות תל-אביב', שלא פורסם עד כה.

אלבום זה מאפשר הצצה נדירה להתפתחותו של גרוניך כאמן מבצע, היות ושני האלבומים, זה משנת 1973 וזה שלפנינו, מאפשרים לנו להשוות בין גרוניך הצעיר לזה הבוגר יותר. זולת הסממנים הברורים – הקול הנמוך יותר והשימוש בסינתיסיזר המונח עתה מעל מקלדת הפסנתר, ניתן להבחין בבשלות המאפיינת את סגנונו של גרוניך מאז שובו מארצות הברית. בעוד המאפיין הקבוע של גרוניך כמבצע – האלתור המתמיד, החוזר אל הנושא רק על מנת לחזור ולסטות ממנו, נשאר כפי שהיה, ניתן להצביע על נטייה רבה יותר לעבר שמירה על הקו המלודי תוך כדי האלתור. דוגמה מצויינת לכך מאפשרת ההשוואה בין שני הביצועים לשיר 'ציור' המופיע בשני האלבומים.

גרוניך וכספי, שהיו מעוניינים לתת לשירים המוכרים גוון חדש, החליטו לבצע כל אחד משיריו המוכרים של האחר. כך, ניתן לשמוע את גרוניך מבצע את שירו של כספי 'מקום לדאגה' ומנגן את הלחן המוכר בפסנתר בעיבוד יוצא דופן, בעוד כספי מנגן במפוחית, כהומאז' לסטיבי וונדר, ושר את שירו של גרוניך 'שיר אהבה טרי'. הרצון 'לפלוש' לטריטוריות המוסיקליות של כל אחד מהיוצרים הניב את אחד הקטעים המשעשעים באלבום – האלתור של כספי בשירו של גרוניך 'יש לי סימפטיה', בו ניכרת השפעת ספירוטואלים.

על גבי עטיפת האלבום צולמו כספי וגרוניך בבגדי מלך ומלכה בהתאמה, כחלק ממערכון שהיווה חלק מהמופע, אך לא זכה להכנס לאלבום. עם זאת, האלבום, החסר את קטעי הקישור (שגורמים להופעתם של צחוקים ומחיאות כפיים בלתי מוסברים), מצליח לשקף את ההומור הרב ששילבו כספי וגרוניך בהופעתם. לאור הצלחתו של סיבוב ההופעות והאלבום, שבתוך חודשים ספורים מכר עותקים רבים יותר מכפי שמכר האלבום המקורי במשך למעלה מעשור, התכוונו גרוניך וכספי להוציא אלבום שני (שלא יצא לבסוף…) הכולל שירים ומערכונים מתוך המופע, שארך למעלה משעתיים. בנוסף, כפי שמלמד אתר האינטרנט של מתי כספי, בכוונתו היתה לצאת במופע סאטירי, שהיה מכיל, יש להניח, בעיקר מערכונים, בביצועם של גרוניך וכספי. המופע אמנם לא הבשיל, אך ייתכן ובסיבוב ההופעות המשותף נזרעו הזרעים לאלבומו של כספי 'שירים במיץ עגבניות' שיצא לבסוף בשנת 1990 והכיל שירים היתוליים ומערכונים.

עופר שנער, כל הזכויות שמורות (c)