הצטרפו לעמוד הפייסבוק

חסידה
שיר המסע
אדמה חמה
שיר ישראלי
זכרונות מאפריקה
מחרוזת כליזמרים
בקרוואן
Motherless Child
מילים ומנגינה
אדון עולם
שיר התרנגולת
אלי אתה


גרוניך הקים את מקהלת שבא בשנת 1991, לצורך הופעה חד-פעמית בתוכנית טלויזיה. הילדים הגיעו (כמו גרוניך) מהעיר חדרה – חלק מקהילת יוצאי אתיופיה הגדולה שנקלטה בעיר. גרוניך התרשם עמוקות מיכולתם המוסיקלית של הילדים, שהפליאו לשיר במדוייק סולמות מסובכים המאפיינים את השירה האתיופית המסורתית, אך התקשו בשירה של מוסיקה מערבית 'פשוטה'. לאחר מספר שנים של עבודה מאומצת, במהלכה נבנה רפרטואר להופעותיו של גרוניך עם הילדים, הגיעה השעה להנציח את המפגש המוסיקלי הייחודי הזה באלבום.

'שלמה גרוניך ומקהלת שבא' איננו אלבום סולו במלוא מובן המילה לא רק מכיוון שגרוניך משמש סולן רק בחלק מהשירים, אלא מאחר והוא שונה מאלבומיו האחרים של גרוניך בהיותו מרוכך יותר. ההחלטה להקליט אלבום 'אחר' הוכיחה את עצמה – זהו ללא ספק אלבומו המצליח ביותר של גרוניך מסחרית, הנמכר היטב גם כיום, למעלה מעשור ממועד יציאתו לאור.

השיר 'זכרונות מאפריקה' אף הופיע באלבום אוסף שהכיל שירי ילדים מארצות שונות, שהכנסותיו מועברות לארגוני האו"ם המסייעים לילדים ברחבי העולם World Playground: A Musical Adventure for Kids. הצלחתו המסחררת של האלבום חיזקה את הקשר שבין גרוניך למקהלה.

המקהל ממשיכה לפעול גם כיום, כאשר ההרכב מתחלף מידי פעם: הבוגרים עוזבים, וילדים צעירים יותר מצטרפים. גרוניך אף ממשיך להופיע להלחין למקהלה שירים חדשים, וכך אף צפוי אלבום נוסף של המקהלה בקרוב.

הקשר בין גרוניך למקהלת שבא הונצח בכתבות ובסרטים רבים. אחד הבולטים בהם הוא סרטו של רמי דמרי שהוקרן בערוץ 1 בשנת 1999.

אף כיום, למעלה מעשור לאחר יציאת האלבום, גרוניך ממשיך להופיע עם מקהלת שבא בארץ, בפני אורחיה המכובדים של מדינת ישראל (ור' בתמונה, עם גב' הילרי רודהם קלינטון), ובפני קהילות יהודיות ברחבי העולם.

עופר שנער, כל הזכויות שמורות (c)