הצטרפו לעמוד הפייסבוק

אמריקה (1971-1987)

מחזמר מאת יורם פורת ושלמה גרוניך. המחזמר, על-פי הרומן הבלתי גמור של קפקא בעל אותו שם, נכתב בתחילה כתסכית לגלי צה"ל בשנת 1971 ועוסק בקורותיו של בחור צעיר המגיע לאמריקה. התסכית עובד למחזמר והופק מספר פעמים, לראשונה בשנת 1976 בקנדי סנטר בעיר וואשינגטון במסגרת הפקות נמוכות תקציב של יוצרים צעירים.

בשנת 1982, בפסטיבל תל-אביב אותו הפיק נועם סמל, תירגם יורם פורת את הליברית לעברית, וגרסה קונצרטנטית של המחזמר הועלתה במוזיאון תל אביב. בהפקה המצומצמת נטלו חלק שבעה נגנים וכן הזמרים ששי קשת, אלי גורנשטיין, דפנה ארמוני, סנדרה ג'ונסון ושלמה גרוניך עצמו. ההופעות, בבימויו של יורם פורת עצמו, היו מוצלחות לכל הדעות – והמבקרים שיבחו את האופרה: אמיר אוריין, מבקר התיאטרון של 'העיר', קבע כי את 'אמריקה' "חייבים לראות". באותה שנה הועלה המחזמר גם בעיר 'סנטה-פה' בניו-מקסיקו, ארה"ב, בבימויו של רוברט אקרמן.

בשנת 1987, למעלה מעשור לאחר כתיבת המחזמר, הועלתה לראשונה בישראל גרסה בימתית מלאה של 'אמריקה'. גרסה זו הופקה במיוחד לכבוד פסטיבל ישראל. השחקן והזמר אלי גורנשטיין נותר היחיד מבין המשתתפים בהפקה הישראלית המקורית שהופיע גם הפעם במחזמר. אליו הצטרפו שחקנים זמרים רבים, וביניהם אריה מוסקונה, יהונתן סגל ומיקי קם. הבימוי הופקד בידיו של דייויד אולדן ורפי קדישזון ניהל מוסיקלית את ההפקה. העיבודים נכתבו על-ידי גרוניך גם הפעם. לכבוד העלאת המחזמר בפסיטבל ישראל יצאו שלושה שירים מתוך האופרה בתקליטון: 'יוטופיה אבניו', 'לא יודעת למה' ו'חלום רחוק'. במקביל יצא הליברית למחזמר באותה שנה בהוצאת מודן.

השיר 'יוטופיה אבניו' הוקלט בתחילת שנות התשעים על-ידי השחקן גיל אלון בהשתתפותו הפעילה של שלמה גרוניך.

המלחמה האחרונה – שם זמני (1972)

הצגה סאטירית. בהצגות השתתף אבנר קנר כנגן.

תעלומת המילים הבודדות (1973)

התאטרון הלאומי לילדים ולנוער. הצגת ילדים מאת משה בן-שאול שעסקה בהקמת המדינה. גרוניך ניסה להלחין להצגה שירים בסגנון התקופה, אולם כעבור זמן מה הבין שהוא איננו יכול לעשות כן, וביקש להשתחרר מהלחנת ההצגה. במקום זאת הציעו לו המפיקים לכתוב שירים בהתאם לסגנונו האישי. לחניו של גרוניך כפי שהופיעו לבסוף במחזה זכו לביקורות מעולות.

אני פשוש (1974)

הצגת ילדים מאת ע' הלל. בהלחנת השירים השתתפו מלחינים רבים וביניהם סשה ארגוב. שירו של גרוניך מתוך ההצגה, 'העטלף', הופיע באלבום משירי ההצגה.

בין הצלצולים

תיאטרון בית לסין. להצגה זו הלחין גרוניך מספר שירים. בין היתר הולחן השיר "ילדים מלאכים" אשר הופיע בתקליטון.

סורגים (1980)

תיאטרון חיפה. המחזה, שנכתב על-ידי חיים מרין ואיציק ויינגרטן, ובוים על-ידי עודד קוטלר, ניסה לתעד את חיי האסירים ונבע מעבודה שם השחקנים והכותבים עם אסירים ואסירות. בין היתר, הלחין גרוניך למחזה את השירים: 'זה הסוף וזו ההתחלה' ו'לילה לבן לילה שחור' ו'נולדתי בית כלא', שיצאו בתקליטון.

מחול המוות (1980)

תיאטרון חיפה. מחזה מאת אוגוסט סטינדברג בבימויו של מיכה לוינסון. גרוניך הלחין וביצע את המוסיקה להצגה. גרוניך עיבד להצגה את 'מחול הבויארים' מאת יוהאן האלבורסן.

משיח (1983)

תאטרון חיפה. מחזה מאת מרטין שרמן בבימויו של רוברט אקרמן. המחזה עסק בשבתאי צבי.

אגדת חורף (1983)

מחזהו של ויליאם שייקספיר בתרגומו של רפאל אליעז. המחזה הועלה בתיאטרון החאן הירושלמי בבימויו של יורם פאלק. את השירים למחזה כתב אהוד מנור.

אילוף הסוררת (1987)

תיאטרון באר שבע

מעגל הגיר הקווקזי (1987)

תיאטרון הבימה.הצגתו של ברטולד ברכט, בתרגומו של נתן זך הועלתה חמש פעמים על הבימות בישראל. גרוניך נקרא להלחין את ההפקה השלישית של המחזה. שני שירים מתוך המחזה יצאו בתקליטון: 'ככה זה', שבוצע בהצגה על-ידי יוסי בנאי, ו'אדון רב חוסן', בביצועה של מיקי קם. 'יהי הכל', אחד השירים הנוספים שהולחנו להצגה, מוכר בביצוע של גרוניך שהופיע ב'נטו'. אבנר קנר היה בין הנגנים בהצגה.

קומדיה של טעויות (1988)

תיאטרון באר שבע

טרטיף

הצגה של תיאטרון חיפה בבימויו של גדליה בסר.

מפיסטו (1990)

תיאטרון באר שבע

The Dream Pilot (1991)

מחזמר בסגנון אופראי שהוזמן עבור בית אופרה בטוקיו. למרות המורכבות של הפרוייקט, לא נותר תיעוד של היצירות שכתב גרוניך עבור הפרוייקט.

יאיר (1992)

המחזה תאטרון חיפה. מחזה מאת דני הורוביץ בבימויו של עודד קוטלר. שלמה גרוניך הלחין, עיבד וניצח על הקלטת המוסיקה להצגה בה השתתפו רביעית מיתר, מאיר ישראל בתופים וגרוניך בפסנתר, כלי הקשה וסינתיסייזר. המחזה עסק באברהם שטרן ('יאיר'), מנהיג הלח"י.

ברקיע השביעי (1992)

הצגה במסגרת פסטיבל עכו לתיאטרון. מאת יעקב שבתאי בבימויו של ישראל גוריון. קומדיה סאטירית העוסקת בממלכת הצלבנים כאלגוריה להווה. מבוסס על מחזהו של ארתור שניצלר "המעגל".

סינדרלה (1994)

תיאטרון חיפה

הכפיל (1994)

תיאטרון חיפה

הרקדן (1996)

תאטרון אורנה פורת. מחזה לילדים מאת יענקל'ה יעקובסון בבימויה של דניאלה מיכאלי. המחזה מתאר את מסעו של רקדן בעולם בעקבות הריקוד המושלם. עבור ההצגה הלחין גרוניך מוסיקה המושפעת מסגנונות מוסיקליים שונים.

הגולם (2002)

מחזמר פרי עטה של חמוטל בן זאב עפרון העוסק באגדת הגולם מפראג. המחזמר, בבימויו של משה קפטן ובהשתתפות שחקנים צעירים יוצאי בית צבי, מוצג בבית הכנסת הספרדי בפראג בשפה האנגלית, אף כי קיימת גם גרסה עברית. בימים אלה מנסים לבדוק כיצד ניתן להעלות את המחזה בישראל. בנוסף, מתוכננת הוצאתו של אלבום שיכיל את שירי המחזמר.

בין השירים שהלחין גרוניך למחזמר:
שיר פתיחה
והנה לארמון הקיסר
רץ לשאוב מים
שיר אהבה
שיר האמונה
שיר הגולם
שיר הנקמה
שיר פסח
מיהו הענק
תפסת מרובה

לפרטים נוספים ראו באתר הרישמי של המחזמר: http://www.golem-musical.com

עופר שנער, כל הזכויות שמורות (c)