הצטרפו לעמוד הפייסבוק
שלומית אהרון

גרוניך וכספי הלחינו לשלומית אהרון מספר שירים בשנת 1972. אהרון השתתפה בההופעות הראשונות של הצמד כספי וגרוניך, במסגרת המופע 'מאחורי הצלילים'. אהרון השתתפה במחזה 'אני פשוש' ושרה את שירו של גרוניך למילותיו של ע' הלל, 'העטלף'.

סוזאן ופראן

בשנת 1973, לאחר שהופיעו פעמים ספורות עם שלמה גרוניך ומתי כספי, יצא לאור אלבומן של סוזאן דבור (כיום כוגן) ופראן אבני – ; 'אמש'. באלבום, שיצא לאחרונה בתקליטור, השתתף גרוניך בהקלטת ארבעה שירים כנגן פסנתר. לאלבום זה הלחינו כספי וגרוניך את השיר 'סוסי הפרשים'. גרסה של כספי וגרוניך לשיר זה הופיעה לאחרונה בהוצאה המוחדשת לאלבום ההופעה 'מאחורי הצלילים 1973'. כספי וגרוניך עתידים להופיע מספר פעמים עם הצמד גם בשנת 1986, כאשר שבו להופיע יחדיו בישראל. פירוט נוסף על הקשר בין סוזאן ופראן לגרוניך וכספי ניתן למצוא בביוגרפיה.

מירי אלוני

בשנת 1983 הלחין גרוניך את השירים 'כשהייתי קטנה' (מילים: נירית ירון) וכן 'אליהו', שהופיעו בתקליטון אל לא יצאו לאור באלבום. אלוני התארחה במספר הופעות של גרוניך בתחילת שנות השמונים סמוך לאחר חזרתו לישראל.

מזי כהן

גרוניך הלחין לכהן את השיר 'חופש' (מילים: נירית ירון). השיר בוצע גם על-ידי שלמה גרוניך. כהן השתתפה באלבומו של גרוניך 'נדודי שינה' בקולות רקע.

דפנה ארמוני

גרוניך שיתף פעולה עם ארמוני במספר פרוייקטים במהלך שנות השמונים: השיר 'קליידוסקופ' נכתב לקדם האירוויזיון בשנת 1981. השיר הופיע באלבום אוסף משירי הקדם אירוויזיון בשם 'לילה טוב אירופה'. ארמוני הופיעה באופרת הרוק 'אמריקה' וכן השתתפה בקלטת לילדים 'בגלל המנגו'. ארמוני ביצעה את שיר הנושא מתוך בגלל המנגו בפסטיבל שירי ילדים של שנת 1985. בנוסף השתתפה ארמוני באלבומו של גרוניך 'נדודי שינה' בקולות רקע.

חוה אלברשטיין

לאלבום 'לאט לאט לאט', אשר ראה אור בשנת 1971, התבסס על שיריה לילדים של המשוררת נורית זרחי הלחין גרוניך את השירים 'אשה באבטיח' המבריק, 'עננים', 'לאט לאט לאט' – שיר מורכב, שדומה כי היה עדיף לו היה מוצא את מקומו ב'למה לא סיפרת לי' וכן 'הלחם הזה' – אחד השירים היפים והשלמים ביותר שהלחין גרוניך. אלבום זה ראה אור בשנת 1974 תחת השם 'אשה באבטיח'.

השיר 'אשה באבטיח' הופיע גם באלבום שהוקלט בהופעה חיה זמן קצר לאחר מכן: 'חוה ועודד בארץ הקסמים' (1973), מופע לילדים של עודד תאומי וחוה אלברשטיין.

בשנת 1984 הקליטה חוה אלברשטיין שני שירים נוספים מלחניו של גרוניך לאלבומה 'אבק של כוכבים', שכלל גם לחנים של יוצרים צעירים אחרים כיוני רכטר ושם-טוב לוי: 'אהבה' (או בשמו המקורי – 'שיר אהבה טרי'( ו'נואיבה' בעיבוד ירוסלב יעקובוביץ.

יפה ירקוני

גרוניך הלחין את השיר 'במשעולי הזמר' (מילים: אילנה קליין). שיר זה בוצע בשנת 1998 כדואט עם ליאור פרחי.

יהודית רביץ

השיר 'אחיזת עיניים' (מילים: נירית ירון) הופיע באלבומה השני של רביץ "גלוי ונעלם" (1980) בעיבוד לכלי מיתר של דוד קריבושי. למרות שרק כעבור שנתיים הקליט גרוניך את השיר בביצועו, לאלבום 'צמר גפן מתוק', הרי שלמעשה מדובר בשיר שנכתב כשיר הפותח את הופעותיו של גרוניך בישראל, עם שובו מארה"ב, בשנת 1980. ניתן לשער שרביץ נכחה באחת ההופעות הראשונות של גרוניך וביקשה ממנו לבצע את השיר. לשמחתנו, שיר נפלא זה, שלא בוצע על-ידי גרוניך בהופעותיו מזה שנים, נגאל מיסוריו כאשר התארחה רביץ בהופעתם של כספי וגרוניך 'מאחורי הצלילים' בשנת 2002. במעמד זה ביצעה רביץ יחד עם גרוניך וכספי, בביצוע א-קפלה, את שירו של גרוניך 'אל נא תלך'.

נורית גלרון

לתוכנית הטלויזיה שהופקה על-ידי רשות השידור משירי לאה גולדברג הוזמנו שלושה יוצרים צעירים: שלמה ידוב, שם-טוב לוי ושלמה גרוניך. ר' הרחבה בעמוד המוקדש ל'קצת אחרת'.

בשנת 1980 הוקלט השיר 'יש לי סימפטיה' (מילים: מאיר ויזלטיר) לערב שירי משוררים השלישי שהופק על-ידי גלי-צה"ל. בשנת 1982 יצא תקליטה של גלרון 'סימפטיה', בו הופיע השיר 'יש לי סימפטיה'. גרוניך וגלרון ביצעו יחדיו, בביצוע בכורה, את שיר ההמשך שכתבו גרוניך וויזלטיר ל'סימפטיה' – 'אפשר לחיות בתל-אביב' בשנת 1984. השיר בוצע במסגרת הופעה של גרוניך בפסטיבל על גג מוזיאון תל-אביב.

בשנת 1986 הלחין גרוניך לגלרון את השיר 'כי איתך' החותם את אלבומה המצליח של נורית גלרון 'משהו בלבבה'. מילות השיר נכתבו על-ידי המשוררת יונה וולך, והעיבוד הוא של אלונה טוראל. באותה שנה הלחין גרוניך שיר ילדים לגלרון, 'פצפוצים לעיניים', למילותיו של אהוד מנור. השיר בוצע במסגרת 'הפסטיבל בצבעים טבעיים'.

גלרון שיתפה פעולה עם גרוניך פעם נוספת, כאשר שרה קולות רקע באלבומו 'נדודי שינה'.

תיקי דיין

גרוניך הלחין שלושה שירים לתיקי דיין, הזמרת והשחקנית. המפורסם מביניהם הוא 'שיר בלי כתובת', שיר שגם את מילותיו כתב גרוניך לפסטיבל שירי ילדים לשנת 1974. השיר הופיע בביצועו של גרוניך באוסף שיצא על גבי תקליטורים של שירים מפסטיבלי הילדים. בנוסף הלחין גרוניך את 'מורה ותלמיד' (מילים: ירון לונדון) שבוצע על-ידי גרוניך ודיין.

ציפי שביט

האלבום 'ציפי… ולישון' (1985) הופק על-ידי שלמה גרוניך, אשר הלחין עבורו חמישה שירים, ועיבד וניגן גם בכל השירים הנוספים שהופיעו באלבום. השירים הנוספים הולחנו על ידי שם-טוב לוי, שלמה ידוב ועוזי חיטמן. בין הנגנים שנטלו חלק בהקלטות: גיל דור בגיטרות, אוהד אינגר בבס ופטר ורטהימר בקלרינט וסקסופונים. בנוסף השתתפה באלבום רביעיה קאמרית. האלבום ראוי לציון לאור מעורבותו הניכרת של גרוניך. לולא היו השירים זוכים לטיפול הגס מבית מדרשה של שביט, ייתכן והאלבום היה זוכה להצלחה ולהכרה להן ראויים לחניו ועיבודיו היפים של גרוניך. השירים שהולחנו על-ידי גרוניך הינם: 'בלוז הצפרדעים' (מילים: נתן אלתרמן), 'שלושה ילדים' (מילים: לאה גולדברג) – שיר קברטי מצויין של גרוניך. 'איזה מזל' (מילים: חגית בנזימן) – ללא ספק אחד משיריו היפים של גרוניך לילדים. העיבוד מלא השראה, וההתלהבות של גרוניך (המבקש "סקסופון", לפני הסולו של פטר ורטהימר) ניכרת. 'סיפור אהבה בחלל' (מילים: נירית ירון) – אחד השירים הפחות מוצלחים של גרוניך. בנוסף כלל האלבום סיפור שחלקו מושר בשם 'מקהלת החיות' (סיפור האחים גרים, עיבוד לעברית: אלון אבידר).

רמה סמסונוב

באמצע שנות השבעים הלחין גרוניך שירי משוררים רבים לזמרת והשחקנית רמה סמסונוב. בין היתר הולחנו 'אסופי' (מילים: נתן אלתרמן) ו'לו באת' (מילים: נתן זך) ועוד. גרוניך אף ליווה את סמסונוב בהופעותיה.

Yosefa (יוספה דהרי)

גרוניך הלחין שני שירים לאלבומה של יוספה דהרי The Desert Speaks שיצא בשנת 1995: A Postcard From Morocco ו Taj Mahal. מילות שני השירים נכתבו על ידי מאיר גולדברג. האלבום הופיע בסדרת האלבומים המכובדת המתעדת מוסיקת עולם של EMI Hemisphere. גרוניך השתתף באלבום בנגינה בפסנתר וקלידים. האלבום לא זכה להצלחה המקווה, אך זכור בין היתר מאחר והכיל את השיר האחרון שכתב סשה ארגוב לפני מותו. בנוסף, הלחין גרוניך את השיר 'כל נדרי' לתקליטון של יוספה דהרי 'מקום בלי שם'.

חיה סמיר

בשנת 1993 הלחין גרוניך לחיה סמיר את השיר 'כמו אוויר לנשימה' (מילים: אהוד מנור).

צילה דגן

בשנת 1974 הלחין גרוניך מספר שירים למילותיו של המשורר נתן יונתן עבור הסרט 'ליאור'. בין היתר הולחנו השירים 'יש פרחים', ו'עולם שלי היה כדרך הילדים', שבוצעו על ידי דגן.

מרגלית צנעני

הקשר בין גרוניך לצנעני החל בהופעה משותפת בפסטיבל ערד בשנת 1992. לאור הצלחת המופע חזרו השניים והופיעו יחדיו מספר פעמים. למופע המשותף הלחין גרוניך מספר שירים חדשים: ב'מעגל' (נכתב עבור תוכניתו של דן שילון) ו'בואו נתערבב' (עבור השירותרום).

שירים נוספים שהולחנו על-ידי גרוניך עבור צנעני הם: 'אורפאוס' (מילים: נתן זך) וכן 'אני בחלד' 'זוג אידאלי' (מילים: דן אלמגור), 'חוט הלב' ו'פרח הבדידות' (מילים: רחל שפירא) ו'לא זכיתי באור מן ההפקר' (מילים: חיים נחמן ביאליק).

השירים 'במעגל' ו'אני בחלד' הופיעו באלבומה של צנעני 'להיטי זהב' משנת 1992.

רוחמה רז

עבור תקליטה 'חוט הלב' (1998) הלחין גרוניך את שיר הנושא.

ריקה זראי

בשנת 1985 הקליטה זראי, השוהה בצרפת, ביצוע בצרפתית לשירו של גרוניך 'שירים פשוטים'. השיר, שזכה למילים חדשות פרי עטו של אלן גרסיה, נקרא Une Femme Objet. השיר מופיע בין היתר באלבום האוסף של זראי, שהופיע בשנת 2003.

מיקי קם

בשנים 1989 – 1990 הלחין גרוניך מספר שירים למיקי קם אשר טרם ראו אור.

עופר שנער, כל הזכויות שמורות (c)