הצטרפו לעמוד הפייסבוק

תנופה חדשה, מהחיבור למקורות ועד החזרה לרוקנ'רול

 

שנות ה- 2000 סימנו תקופה של התחדשות ומפנה בקריירה של גרוניך.

סקרנות חדשה החלה לבעבע ועולמות חדשים נפתחו.

במשך 3 שנים יצר מספר פרויקטים מסקרנים:

בשנת 2004 עיבד מופע מיוחד משירי 'זהו זה' לפסטיבל הפסנתר, יחד עם שלישיית 'מה קשור?!' – 'מה קשור שלמה גרוניך לזהו זה'. המופע זכה להרמת גבה על השילוב בין המוזיקאי המחונן לשלישיית הבידור העממית, אך אלה שזכו לצפות במספר המופעים שקוימו, השתוממו לגלות עבודה ווקאלית מרשימה, במופע שלם של פסנתר ו- 4 קולות. גרוניך עמל במשך 3 חודשי חזרות על פיתוח ועיבוד קולות השלישייה, שעד היום חבריה מעידים שלא שרו ככה מעולם ולא עבדו בקפדנות כזו. גרוניך העיד כי החזרות כללו סיטואציות הזויות ומשעשעות, של איחורים וחוסר ריכוז, בעיקר מצידו של ציון ברוך… התנהל 'מאבק' יומיומי של גרוניך בין העבודה הקשה על דיוק הקולות לבין הצחוק המתגלגל מהתנהלות השלישייה. המופע כלל גם מספר מערכונים בהם הפגין גרוניך שמץ מיכולותיו המשחקיות.

בשנת 2005 הלחין גרוניך שירים של המשורר הנכה נהר שניר, שעבר פגיעת ראש קשה עקב תאונת דרכים בנערותו. השירים עלו על הבמה במופע מרשים בו השתתפו 12 זמרים וזמרות שנבחרו לאחר אודישנים רבים. זמרים וזמרות צעירים רבים רצו לקחת חלק במופע, ולבסוף בין הנבחרים היה ניתן למנות זמרים כמו יעל בדש, מורן גמליאל וגם זמרת צעירה ולא ידועה בשם מירי מסיקה. המופע נקרא בשם 'אוויר', ולאחר מכן הפך לדיסק.

בשנת 2005 חבר גרוניך לפסנתרן הפנומן שעלה מרוסיה- לאוניד פטשקה. ביחד הם העלו מופע בשני פסנתרים שנקרא 'שתי כנפיים'. המופע רץ כשנתיים בהצלחה לא מבוטלת.

באותה השנה הקים גרוניך אנסמבל יהודי-ערבי בשם 'אדמיי', עימו קיים מספר הופעות בארץ ובחו"ל יחד עם הזמרת לובנה סלמה.

שנת 2008 היוותה צומת מרכזית בקריירה של גרוניך – האלבום 'מסע אל המקורות'. על פרויקט זה עבד גרוניך כשנתיים. התהליך התחיל כמו מעצמו, כאשר יהודי חביב ממוצא ארגנטינאי שלח אליו פסוקים מהתנ"ך ומהסידור. גרוניך ניגש אל הפסנתר וכהגדרתו הלחנים 'זרמו מאליהם'. האלבום הופק מוזיקלית על ידי גרוניך, בעיבודי פסנתר, הקשה וכלי מיתר, אשר תיפקדו במהותם כרית'ם-סקשן לכל דבר. האלבום זכה בפרס אקו"ם, הגיע למכירות שהתקרבו לאלבום זהב והוביל אחריו מסע הופעות מוצלח.

בניגוד למה שחשבו אנשים מסוימים, גרוניך לא חזר בתשובה, אלא התחבר רגשית לטקסטים התנ"כיים, אליהם היה קרוב גם במהלך הקריירה שלו בעבר. ('אבינו מלכנו' מתוך 'למה לא סיפרת לי' ב- 71', 'אלי אתה' מתוך 'נטו' ב- 91')

 

עם סיום פרק זה, התחילה תקופה חדשה בקריירה של גרוניך.

בשנת 2008, במסגרת פסטיבל הפסנתר העשירי, נערך מופע מחווה מיוחד: 'עשרה פסנתרנים וגרוניך אחד'. המופע כלל ביצועי פסנתר של מיטב האמנים הצעירים לשיריו של גרוניך. המשתתפים היו אביתר בנאי, שלומי שבן, מארינה מקסימיליאן, יונתן רזאל, דניאל סלומון, אוהד חיטמן, עידן אלתרמן, אוהד בן ארי ולי טריפון, סולנית להקת הרוק המתקדם 'אטליז', שנחשבים למושפעים מאוד מהמוסיקה של גרוניך.

החיבור עם לי טריפון הוביל לאירוח מדובר של גרוניך בהופעת השקה של הלהקה במועדון הבארבי בתל אביב בשנת 2009. באירוח זה בוצע הקטע הפרוגרסיבי 'לונה פארק' לקול שאגות הקהל הצעיר שגילה את גרוניך מחדש.

באותה השנה חבר גרוניך גם להרכב הנשיפה וההקשה 'מארש דונדורמה', הרכב ירושלמי מיוחד במינו בזירה המקומית, מעין תזמורת רחוב מלומדת, המשלבת מוזיקה צוענית ובלקנית. החיבור הניב מופע משותף שעלה לראשונה בפסטיבל הפסנתר ולאחר מכן הופיע בפסטיבלים רבים נוספים.

 

בתחילת שנת 2010 יצא לאור אוסף המיטב של גרוניך- אוסף משולש ומקיף ביותר הכולל 77 קטעים, לפי החלוקה הבאה: הדיסק הראשון הוא המיטב מאלבומי הסולו של גרוניך. הדיסק השני- המיטב משיתופי הפעולה עם אמנים אחרים. (ביניהם: 'מאחורי הצלילים עם מתי כספי', 'קצת אחרת' עם שם-טוב לוי ושלמה יידוב, שירים מתכנית הטלוויזיה זהו-זה, העבריים מדימונה, מקבלת שבא ועוד)

הדיסק השלישי, גולת הכותרת של האוסף – כולו חומרים נדירים, רובם המכריע שירים וקטעים שמעולם לא יצאו לאור ונשארו במגירות, בביצועים ביתיים, סקיצות שונות או מתוך הופעות למיניהן.

האוסף נערך בצורה כרונולוגית בכל דיסק בנפרד.

ערך והפיק את האוסף דוד אפשטיין, כאשר כל החומרים הנדירים קובצו על ידי עופר שנער.

האוסף זכה לשבחים גדולים וביקורות מצוינות.

יחד עם האוסף התחיל גרוניך פרק משמעותי נוסף – הרכב נגנים חדש: רון אלמוג, אייל מזיג ועומרי אגמון.

גרוניך חבר לשלושה נגנים צעירים ווירטואוזים, שהפיחו במוזיקה שלו אנרגיות חדשות ופנים מודרניות, במופע שנקרא 'מופע המיטב' והפך להיות מופע רוק-ג'אז יחיד במינו בארץ.

לאחר מספר שנים בהן גרוניך לא הופיע עם החומרים שלו במועדונים, הוא חזר עם הרכב הנגנים לסדרת הופעות ברחבי הארץ ובמועדוני הזאפה. בכל מופע התארח מוזיקאי אחר: אהוד בנאי, שלומי שבן, מארינה מקסימילאן, מתי כספי, אורית שחף. הסדרה זכתה להצלחה גדולה ובעקבותיה התחילה סדרה נוספת, בה התארחו: אחינועם ניני, יוני רכטר, שם-טוב לוי, מירי מסיקה וארקדי דוכין.

מיד לאחר סדרה זו קיים גרוניך שלושה מופעים מיוחדים ובהם חזר לתקליטיו הראשונים- 'למה לא סיפרת לי?!', 'צמר גפן מתוק', 'קונצרט' ו'נדודי שינה'.

בשנת 2011 חבר גרוניך למתי כספי לסיבוב הופעות קצר ומצליח לרגל 40 שנה למופע 'מאחורי הצלילים'.

בשנת 2012 חבר להרכב הבובות הרוקנ'רולי 'רד בנד' למופע משותף במסגרת פסטיבל הפסנתר.

 

גרוניך נטען באנרגיות חדשות ובשנת 2011 חזר לאולפן להקליט אלבום סולו חדש, עם הרכב הנגנים, כשעל ההפקה המוזיקלית והתזמורים היה אמון אייל מזיג ועל הניהול האמנותי והפקת השירה דוד אפשטיין.

החיבור בין גרוניך למזיג היה מעניין ביותר, מכיוון שמעבר להיותו של מזיג בסיסט רוקנ'רול, הוא מתזמר מונצח מלומד, שלמד אצל רפי קדישזון ויצחק סדאי.

לאחר שנתיים של עבודה סיים גרוניך את האלבום, שיוצא לאור בשנת 2013.

עופר שנער, כל הזכויות שמורות (c)