הצטרפו לעמוד הפייסבוק

העדרו של אלבום סולו בעשור האחרון אינו מעיד כי גרוניך חדל מלכתוב שירים חדשים. גרוניך אמנם החליט להתמקד בפרוייקטים אחרים, מסיבותיו הוא, אך בד בבד הוא ממשיך כל העת לכתוב שירים, המבוצעים תדיר בהופעותיו. דומה כי העדרו של הלחץ להוציא אלבום, המחייב הלחנתם והפקתם של שירים בלוח זמנים הנתון מראש, איפשר לגרוניך להתעלות לשיאי יצירה חדשים.

בשנת 1997 יצא גרוניך בסיבוב הופעות קצר בהשתתפות ניצן עין הבר בכלי נשיפה ומאיר ישראל בתופים תחת הכותרת מעוררת התאבון 'טריו חמין'. במקביל, המשיך בהופעות סולו ברחבי הארץ בהן התארחה פעמים רבות אשתו, מיכל אדלר גרוניך, בנגינה במפוחית. בנוסף, בשנת 1998 הנחה גרוניך, ביחד עם נגן כלי ההקשה חן צימבליסטה, סדרת קונצרטים מוסברים בשם 'סולמות שלמה' בהשתתפות רביעיית הנגנים הצעירים "תל". בשנים האחרונות שב גרוניך להלחין משירי משוררים, הפעם בעיקר לפי הזמנה מראש, בין היתר לאירועים שנערכו ב'צוותא' תל אביב והוקדשו ליצירתם של משוררים ישראלים בולטים. כך, גרוניך השתתף והלחין שירים של המשוררים נורית זרחי, יאיר הורביץ, מאיר ויזלטיר, שאול טשרניחובסקי, זאב ז'בוטנסקי, אלכסנדר פן ועוד. שירים אלה ואחרים עתידים לראות אור בעתיד במסגרת אלבום שיוקדש לשירי משוררים.

בשנת 1999 התאחדו שם-טוב לוי ושלמה גרוניך לסיבוב הופעות משותפות קצר. הסיבוב שילב הופעות אורח של קרני פוסטל בצ'לו ומיכל אדלר גרוניך במפוחית. בין היתר ביצעו השניים שירים מתקופת 'קצת אחרת', 'אלבום משפחתי', ושירים חדשים של גרוניך ולוי בנפרד מהשנים האחרונות. סיבוב ההופעות הארוך ביותר של גרוניך בשנים האחרונות הוא האיחוד הרביעי עם מתי כספי במופע 'מאחורי הצלילים'. בסיבוב זה מתארחות אשתו של כספי, הזמרת המוכשרת רחל כספי, ואשתו של גרוניך, מיכל אדלר, בנגינה במפוחית ובשירה. לסיבוב ההופעות המשותף קדמה הופעה ספונטנית של השניים בחודש נובמבר 2001, בה ביצעו השניים את השיר 'ציור', שהניבה התרגשות בלתי רגילה בקרב הנוכחים. לאור ההתלהבות שעוררה ההופעה החד-פעמית החליטו כספי וגרוניך להענות לבקשות מעריציהם ולערוך סיבוב הופעות. הסיבוב, שנועד מלכתחילה לעשרים הופעות בלבד, הפך בדיעבד לאחד מסיבובי ההופעות הארוכים המצליחים ביותר שידעה המוסיקה הישראלית בשנים האחרונות. המופע המשותף השיב עטרה ליושנה, וחיזק את מעמדם של השניים בקרב אלה שטרם נולדו בימי המופע 'מאחורי הצלילים' המקורי. בחודש פברואר 2002 הלחינו השניים שני שירים חדשים: 'ילדה שנותרה לבדה על החוף' ושיר נוסף, שהושמע רק בהופעות ספורות, וכונה על-ידי השניים 'סשה', לאור דמיונו לשיריו של סשה ארגוב.

אף בטרם החל סיבוב ההופעות המשותף עם כספי, תרמה עבודתו הממושכת של גרוניך עם מקהלת שבא, לכניסתו ללב הקונצנזוס הישראלי. דומה כי אין עוד מלחין ומבצע ישראלי הנמצא כיום במעמדו של גרוניך, בכל הקשור ליכולתו להופיעה כנציגה הרישמי של ישראל ברחבי העולם. בהופעות אלה מלווה גרוניך במקהלת שבא אך גם בשלישיית אדלר, או בגרסה שלו ללהקת כלייזמרים – ההרכב 'נוגעים בשמיים'. כשהוא מצוייד בדרבוקה, כיפה בוכרית צבעונית לראשו ושופר אחוז בידו, פיצח גרוניך את הקוד וחדר לליבה של הישראליות החדשה. המוסיקה של גרוניך, המשלבת השפעות של מוסיקה חסידית עם צעד תימני, גאז' ניו-אייג'י עם באך, מצליחה לעורר חיוך ואהדה אצל כל שומעיה. בשנים האחרונות הלחין גרוניך טקסט של שמעון פרס על השלום, הופיע בפני נשיא ארצות הברית, תקע בשופר בוואדי סילוואן באמצע הלילה תוך שהוא שר את 'אלי אתה' עם מקהלה חסידית, אך הופיע גם עם צעירים פלשתינאים.

במלוא הרצינות, המאפיינת את יצירתו האמנותית מאז ומתמיד, מצליח גרוניך לקבץ יחדיו אלמנטים ממוסיקה יהודית חסידית, מוסיקה ערבית ים תיכונית, קמצוץ ביטלס, מעט טנגו ארגנטינאי ועוד, לשילוב יוצא דופן ומרתק, שדומה כי אין עוד כמוהו בעולם.

גרוניך אף מקפיד בשנים האחרונות להתעדכן בנעשה בקרב היוצרים החדשים. כך, הוא אירח בהופעותיו את אביתר בנאי, הופיע עם הצמד עידן אלתרמן ואבי גרייניק, עיבד שירים עבור הזמרת גלית אטלס, והתארח בהופעותיו של בן ארצי. בין היוצרים הצעירים המושפעים מגרוניך ניתן למנות, נוסף לבנאי הצעיר, את ארקדי דוכין, שלומי שבן, דודו טסה וכמובן את עידן רייכל. פרוייקט נוסף בו מעורב גרוניך בימים אלה, במסגרתו הוא משתף פעולה עם קבוצה של זמרים כשרוניים וצעירים, הוא הלחנת שיריו של המשורר הצעיר נהר שניר.

לאור הפופולריות הרבה ממנה נהנה גרוניך בישראל בתקופה האחרונה, והופעותיו המוצלחות בחו"ל, החליט גרוניך לנסות שוב את מזלו כזמר ולהוציא אלבום סולו נוסף – 'בדרך אל האור'. האלבום אשר יצא ביוני 2003 מכיל שירים המושפעים מסגנונות מגוונים, המבטאים את ההשפעות השונות על כתיבתו. באלבום ניכרת גאונותו של גרוניך בלחנים ובביצוע.

עופר שנער, כל הזכויות שמורות (c)