הצטרפו לעמוד הפייסבוק

גרוניך ציין פעמים רבות כי הוא הושפע בתחילת דרכו מהביטלס, במיוחד מאלבומיהם המאוחרים – סרג'נט פפר ואבי רוד. עם זאת, שיריהם של לנון ומקרטני היוו אך השפעה אחת מיני רבות על גרוניך הנער, שכן אף בטרם הכיר את שירי הביטלס אליהם נחשף החל מגיל 14 שעה ששהה בפנימיית 'הדסים', הוא הושפע ממוסיקה יהודית עממית ממזרח אירופה, אותה נהג לנגן בשלישייה עם אביו ונגן נוסף.

למוסיקה הקלאסית, אותה ניגן גרוניך במסגרת שיעורי הפסנתר בילדותו, היתה השפעה ניכרת על גרוניך כמלחין וכנגן. גרוניך מציין כי בתקופה מאוחרת יותר השפיעו עליו, בנוסף לבטהובן, גם המלחינים המודרניים שוסטקוביץ', סטרווינסקי וברטוק. כאמור, מבין המלחינים המודרניים ניכרת גם השפעתו של פיאצולה בכתיבתו ובעיבודיו של גרוניך. בנוסף להשפעות הקלאסיות, ניתן להבחין אצל גרוניך בהשפעות הולכות וגוברות של מוסיקה עממית מזרח תיכונית ובלקנית.

גרוניך ציין בעבר כי הוא הלחין בסגנון קורט וייל בטרם הכיר אותו (הדבר נאמר ביחס ל'רוזה מרציפן' שהולחן בנערותו), אך וייל אכן היווה נקודת המוצא לכתיבתו של גרוניך מחזות. הדבר ניכר במיוחד בכתיבה ל'אמריקה', כפי שמוכיח בין היתר צדו השני של האלבום 'קונצרט', הספוג באווירה קאברטית בהלחנה, בשירה ואף בעיבודים.

במהלך שהותו בארצות הברית ואף קודם לכן ניתן להבחין בהשפעות של נגני ג'אז רבים, ממיילס דייויס ועד לצ'יק קוריאה אך גם הסגנונות המסורתיים יותר של הבלוז והסווינג (למשל ב'נדודי שינה'). גרוניך מציין את השפעותיו של פרנק זאפה, להקת סטילי דן וכן להקות הרוק המתקדם. השפעות אלה ניכרות בכתיבתו, ובשירים שהוא מבצע בהופעותיו שאינם מפרי עטו כגון שירי הביטלס, שיריו של לנון ושל הלהקה rare bird.

ברבים מהאלבומים בהם השתתף גרוניך הופיעו קטעים המעידים על השפעות אלה – החל מ'קצת אחרת', המכיל מספר שירים של הביטלס, 'קושקושון', שמוקיר את "באך אונט מוצארט", וכלה בספיריטואל 'Motherless Child' אשר מופיע באלבום שהוקלט עם מקהלת שבא.

מתי כספי הוא ללא ספק אחד המלחינים שהשפיעו ועיצבו את סגנונו של גרוניך. על אף השוני הרב בין סגנונם של השניים, ניתן להבחין בהיבטים מסויימים הנוגעים לביצוע, לעיבוד ואף להלחנה הדומים אצל שניהם. גרוניך השפיע אף הוא על כספי: לאור העבודה המשותפת הממושכת של השניים, בתקופה בה שניהם היו בראשית דרכם המקצועית, אין הדבר צריך להפתיע. כספי, במפגש עם חברי הפורום של האתר שלו, התייחס לעבודה המשותפת שלו עם גרוניך וציין בין היתר, בהומור טיפוסי, כי: "אני משפיע עליו בחוסר הטירוף, והוא משפיע עלי עם הטירוף שלו. אז ביחד יוצאים דברים מאוד מעניינים".

עופר שנער, כל הזכויות שמורות (c)